Ruszyła budowa nowego SOR w Olkuszu 2017-06-29

W szpitalu w Olkuszu powstaje nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Placówka otrzymała wszystkie niezbędne pozwolenia i w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace budowlane.

Nowy budynek powstaje na niezagospodarowanej działce z tyłu szpitala. Zakończono przygotowanie terenu pod budowę a obecnie powstają fundamenty pod konstrukcję nowego oddziału. Zgodnie z obowiązującymi przepisami szpitalny oddział ratunkowy zostanie podzielony na obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć; obszar resuscytacyjno-zabiegowy; wstępnej intensywnej terapii; terapii natychmiastowej; obserwacji i konsultacyjny. Zwiększą się możliwości diagnostyki i leczenia, ponieważ w ramach dotacji, SOR zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. W planie zakupów znajdują się m.in.. aparaty do znieczulania, przenośny aparat RTG i USG, defibrylatory z teletransmisją, kardiomonitory, respiratory, analizator parametrów krytycznych, aparaty EKG czy urządzenie do masażu serca. W projekcie uwzględniono również budowę drogi dojazdowej dla karetek.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Olkuszu przyjmuje rocznie ponad 12,5 tys. pacjentów. Obecnie SOR w Olkuszu funkcjonuje w zaadoptowanych pomieszczeniach po dawnej Izbie przyjęć. Po analizach architektonicznych okazało się, że nie ma możliwości dostosowania oddziału do oczekiwań pacjentów i wymogów prawnych. Dlatego zarząd zdecydował o budowie całkiem nowego budynku i złożeniu wniosku o dofinansowanie ze środków UE przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej. Łączna wartość projektu wynosi 6 221 215,03 zł, z czego udział własny to 1 388 423,30 zł a 4 832 791,83 to pozyskanedofinansowanie.

Fotograficzny dziennik budowy