Co nam się udało w 2017 roku? 2017-12-27

Oddział neurologiczny w Świebodzinie, nefrologia w Świeciu, dwa nowe szpitalne oddziały ratunkowe – to najważniejsze inwestycje jakie zrealizowano w mijającym roku w szpitalach Grupy Nowy Szpital Holding S.A.

- Kierunek zmian w naszych szpitalach wyznaczają przede wszystkim oczekiwania pacjentów. W tym roku kupiliśmy dużo nowego sprzętu, dzięki któremu możemy coraz lepiej leczyć i diagnozować pacjentów. Otworzyliśmy dwa nowe oddziały, kończymy budowę szpitalnych oddziałów ratunkowych - mówi Marcin Szulwiński, prezes zarządu GNSH S.A.

Ogromny sukces to z pewnością otwarcie oddziału neurologicznego w Nowym Szpitalu w Świebodzinie. Po kilku miesiącach przygotowań i starań pod koniec września br. oddział otrzymał kontrakt z NFZ a od 9 października br. przyjmuje pacjentów. Oddział wyposażony został w wysokospecjalistyczny sprzęt, m. in. kardiomonitory, aparaty do badań USG, aparat EEG,go EMG, czy Holter EKG. W ramach szpitalnej oferty zapewniona jest także całodobowa dostępność do tomografii komputerowej.

Zakres świadczeń medycznych poszerza również szpital w Świeciu, gdzie otwarto oddział nefrologiczny. Pomoc znajdują tam pacjenci potrzebujący pogłębionej diagnostyki i leczenia niewydolności nerek czy chorób układu moczowego. Gotowe są również poradnie podstawowej opieki zdrowotnej przy szpitalach w Świeciu i Olkuszu. Obie poradnie powinny zacząć przyjmować pacjentów już w styczniu.
Szpital w Kostrzynie n. Odrą otworzył się na potrzeby zdrowotne pacjentów nieuleczalnie chorych przebywających w domu. W ramach kontraktów z NFZ działalność rozpoczęła tam pielęgniarska opieka długoterminowa oraz hospicjum domowe. Finansowanie z NFZ pozyskała także poradnia rehabilitacyjna w Szprotawie. Natomiast szpital we Wschowie powiększył oddział intensywnej opieki medycznej i uruchomił poradnię logopedyczną.

Największe projekty zrealizowane w 2017 r. to termomodernizacja szpitala w Nakle i Szubinie oraz budowa nowych oddziałów ratunkowych. TermomodernizacjaNowego Szpitala w Nakle i Szubinie została dofinansowana z tzw.  środków norweskich. Na końcowym etapie są budowy nowych oddziałów ratunkowych w Świeciu i Olkuszu. Obaprojektyzostały dofinansowanez funduszy Unii Europejskiej. W szpitalu w Olkuszu oddział ratunkowy zostanie wkrótce przeniesiony do nowego budynku, który powstał na terenie szpitala. W Świeciu do istniejącego SOR dobudowano nowe pomieszczenia - salę resuscytacyjno-zabiegową oraz salę obserwacyjną. Oba oddziały ratunkowe zostaną wyposażone w nowy sprzęt niezbędny do ratowania pacjentów w stanie nagłego zagrożenia. Warto wspomnieć, że w przyszłym roku – także ze środków ministerstwa zdrowia zmodernizowany zostanie SOR w szpitalu w Świebodzinie. Natomiast już dzisiaj świebodziński szpital może pochwalić się nowym lądowiskiem.

Znaczną część tegorocznych wydatków – 6 mln zł, stanowią nakłady na zakupy nowego sprzętu medycznego i wyposażenia. Szpitale zakupiły łącznie prawie 300 nowych łóżek oraz m.in. 32 kardiomonitory, 19 defibrylatorów, 14 stołów operacyjnych i zabiegowych, 14 lamp operacyjnych i zabiegowych, 12 respiratorów, 10 aparatów EKG, po 4 aparaty USG, aparaty do znieczulania, gastroskopy, 3 aparaty RTG i 2 nowe urządzenia do hemodializy. Największą wymianę łóżek przeprowadził szpital w Olkuszu. Na tamtejszy SOR i do poradni ginekologiczno-położniczej trafiły 3 z kupionych aparatów USG. Czwarte USG służy pacjentkom poradni ginekologiczno-położniczej we Wschowie. W szpitalach w Nakle i Kostrzynie udało się ucyfrowić aparaty RTG. Zakupiona za ponad 300 tys. zł przez szpital w Świebodzinie nowoczesna kolumna histeroskopowo-laparoskopowa jest wykorzystywana do zabiegów diagnostycznych i operacyjnych przy schorzeniach ginekologicznych czy chirurgicznych. Aparatura do pracowni badań endoskopowych – gastroskopy, kolonoskopy kupiły szpitale w Skwierzynie, Olkuszu, Świebodzinie, Szprotawie i Wschowie.

Duże wsparcie szpitale otrzymały z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oddział pediatryczny szubińskiego szpitala otrzymał nowoczesny kardiomonitor i łóżka dla małych pacjentów. Fundacja podarowała również zakładom opiekuńczo-leczniczym w Nakle, Skwierzynie, Kostrzynie i Wąbrzeźnie nowe łóżka, pompy infuzyjne, aparat EKG, wózki inwalidzkie oraz sprzęt do rehabilitacji i pielęgnacji pacjentów. Nowe łóżka z WOŚP trafiły również na oddział paliatywny w szpitalu w Świeciu.