Lekarz rodzinny potrzebny od zaraz 2013-11-14

- Pilnie musimy rozpocząć dyskusję o funkcjonowaniu lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia – apelował do prezes NFZ w programie Polsat News, Marcin Szulwiński prezes Grupy Nowy Szpital.

Lekarz rodzinny, który zna pacjenta a przede wszystkim jest dostępny przez całą dobę to najważniejsza sprawa, jaką obecnie powinni zająć się rządzący. Kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych w nocnej i świątecznej pomocy czy u specjalistów to efekt braku właściwie funkcjonujących lekarzy rodzinnych.

Zdaniem prezesa GNS do wielu trudnych a często tragicznych dla pacjentów sytuacji nie dochodziłoby gdyby instytucja lekarza rodzinnego funkcjonowała właściwie. W dalszej kolejności zmian wymagają takie elementy systemu, które powinny pomóc lekarzowi rodzinnemu w opiece nad pacjentem, jeśli jego możliwości się kończą, np. specjalistyka ambulatoryjna, szpitale.

W Polsce dyskusja o ochronie zdrowia nie skupia się na potrzebach pacjentów tylko na potrzebach szpitali. Temu mają służyć takie pomysły jak promowanie placówek świadczących kompleksowe usługi, czy tworzenie tzw. sieci szpitali. – Politycy i NFZ zastanawiają jak trochę zabrać jednym szpitalom, żeby dodać innym. Sytuacja pacjentów nie poprawi się, dopóki nie zwiększymy rangi i roli lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia – uważa Marcin Szulwiński.