Nowy Szpital we Wschowie

POZ/Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna i świąteczna opieka jest przedłużeniem opieki lekarskiej i pielęgniarskiej podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego). Pomoc świadczona jest codziennie po godzinach pracy przychodni lekarza rodzinnego, od godziny 18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia a w soboty, niedziele, dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy całodobowo.

Kontakt: tel. 41 240 1451
Lekarz, tel. 516 098 642
Pielęgniarka, tel. 516 142 447

Pacjent może skorzystać z POZN w przypadku:

• nagłego zachorowania,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi:

• zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością);
  • infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku;
  • bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych;
  • bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych;
  • lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku;
  • nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.
  • zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej - wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe).

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie można uzyskać:

• wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,
  • recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym,
  • rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia.

Wizyty domowe w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej

W godzinach pracy nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej można telefonicznie umówić się na wizytę domową lekarza, jeśli nie jest możliwe przybycie pacjenta do poradni. Pielęgniarska opieka wyjazdowa zapewnia również ciągłość pielęgnacyjnych i pielęgniarskich zabiegów leczniczych np. zastrzyki, zmiana opatrunków, itp.